PAVLA BOĎA VANDUCHOVÁ


Pavli, tvůj původ je ve Valašském Meziříčí, řekni nám jak ses dostala do Zlína?
Je to přibližně 5 let, co jsem ve Zlíně. Jak už to bývá, do Zlína jsem se dostala díky minulému partnerovi, v té době mělo Satyam Jóga studio pár měsíců a já v něm začala učit. No a už jsem tady zůstala. Nezdá se to, ale v květnu to budou již 4 roky.

Stále vyučuješ jógu ve svém rodišti. Lze říci, že obě jogínské skupiny, tedy ta valašskomeziříčská a zlínská, jsou stejné? Vedeš je stejně?
Ano, učím i jógu ve Valašském Meziříčí už asi 9 let. Ze začátku jsem vedla skupiny odlišným způsobem, ale zjistila jsem, že jsou obě skupiny velmi podobné a můžu do lekcí přidávat chanting manter či meditaci, čímž jsou rozdíly v současné době prakticky nulové. 

Jak se změnilo tvé vedení za léta vzdělávání v oblasti jógy?
Postupně jsem začala zjemňovat, uvědomuji si, jak je velmi důležité si pozici prožít, našla jsem zálibu propojovat jemnou jógu s dynamickými prvky a hlavně více pozorovat. Proto někdy, když cítím, že jsou lidé unavení, tak jim velmi přizpůsobuji lekce tak, aby se cítili příjemně a zároveň protaženě. Dalo by se říci, že každá lekce je jiná, snažím se je „šít na míru" skupině, proto někdy lekce pro začátečníky může být „výživnější" než lekce pro mírně pokročilé. Už si nedávám limity jako dříve. I když se na lekce připravuji předem a některé pozice (sekvence) mám dané, snažím se dávat si určitou míru svobody a nechávat vlastní prostor pro kreativitu. Dalo by se říci, že jedna třetina lekce je připravena a dvě třetiny se tvoří na místě.

Ve svých lekcích provádíš cvičence slovně, provádíš korekce přikládáním rukou, sama však s nimi necvičíš ásany ...?
Ano, to je pravda. V lekcích, které jsou pro mírně pokročilé, používám slovní vedení a asistence. U začátečnických lekcí nebo například u seniorů je to tak půl napůl – jsou to skupiny, které se třeba s jógou nikdy nesetkaly. V těchto případech jim pozice ukazuji, vysvětluji a postupně ubírám tak, aby se lidé naučili více poslouchat a méně očním kontaktem vyhledávat, jak má pozice „správně" vypadat. Vedení lekcí je dle mého názoru o spojení vizuálního a zvukového projevu, doplněného kontaktem lektora s klientem v podobě asistencí.

Prožíváš teď velmi šťastné období ve svém osobním životě, dá se říci, že jsi nyní blíž uvědomění si své vnitřní podstaty?
Čím dál více si uvědomuji, že na tom, aby byl člověk šťastný a našel svou životní cestu, musí pracovat. Nevím, jestli jsem blíž, ale rozhodně vnímám, že některé věci již nejsou jen o mě, ale i o mých nejbližších. Učím se novou roli, zkouším, balancuji a uvidíme, jak to dopadne. Je to jako s novou pozicí – chce to čas a hlavně obrovskou trpělivost ☺

V čem spočívá tvoje duchovní praxe?
Poslední rok pomalu upouštím od jógové praxe a snažím se více meditovat, čtu jógové texty, učím se nové mantry a ráda se procházím v lese.

Máš nějaký návod na to, jak se v tomto rychlém světě umět zastavit, zpomalit, napojit na sebe?
Je pravda, že jsem začala vyhledávat klidná místa s menším množstvím lidí. Už nevyhledávám obchodní centra, raději jsem doma a věnuji čas sobě a svým blízkým. Takže když chci klid, jdu do zahrady a pozoruji dění okolo nebo se jdu projít se psem, to je úžasná forma, dá se říci až meditace, nebo si pustím dobrou hudbu a čtu si. Také velmi ráda spím, to je to nejlepší zklidnění.

Co ti jóga přináší do tvého života?
Dříve bych odpověděla, že žiji jógou a jógu vnímám celou svou bytostí od zklidnění přes zdravé tělo. Dneska to vnímám, že je to uvědomění si hodnot a podstaty sama sebe, nalezení způsobu, jak být dobrým člověkem, jak vycházet se svým okolím a jak přijmout úlohu v tomto společenství. Díky józe jsem více uzavřenější a vážím si každé chvilky se svou rodinou a lidí, kteří mi vytvářejí dobré zázemí. Také vnímám, že se mi zlepšila pozorovací schopnost a zjednodušil se život.