ELIZABETH SZÉKELY

 

Elizabeth, jsi u nás ve studiu Satyam zcela novou tváří a povedeš zde od září kurz hormonální jógy. Toto téma je mezi ženami v poslední době velmi žádané. S radostí tě vítáme a přejeme mnoho nových praktikantek v tvém kurzu. Jak jsi se k tomuto tématu dostala?
Před několika lety mi byla z důvodu onkologických nálezů zcela odstraněna štítná žláza, podstoupila jsem opakovaně radioléčbu. V té době jsem hledala možnosti, jak přírodní cestou znovu srovnat hormonální hladiny. A tak jsem se od stejně nemocné ženy dozvěděla o Hormonální jógové terapii. Tvůrkyní tohoto systému je Dinah Rodrigues, dnes má 90 let a je plná vitality. Tak jsem s nadšením začala každý den cvičit tuto sestavu a výsledky se brzy dostavily.

Jak dlouho praktikuješ a vyučuješ hormonální jógu?
S cvičením Hormonální jógové terapie jsem začala v roce 2011 a po dvouleté zkušenosti jsem sestavu učila své kamarádky. Následně jsem absolvovala kurz přímo u autorky, paní Dinah Rodrigues.Ta jediná může vydat certifikát, opravňující k výuce Hormonální jógové terapie a nyní tuto metodu vyučuji jako certifikovaná lektorka. Také jsem úspěšně absolvovala kurz Hormonální jógové terapie pro diabetiky.

Účinky hormonální jógy u žen ovlivňují především hormonální produkci, také působí pozitivně na úrovni těla, mysli a duše, jako tradiční hatha jóga. Můžeš nám říct jak tento proces probíhá, v jakých souvislostech a jak jsou si praktiky podobné?
Hormonální jógová terapie vychází z Hatha jógy, Kundalini jógy a Tibetské techniky přenosu energie, jedná se o pevně danou sestavu cviků, které pomáhají vyrovnat hladiny hormonů v těle. Toto cvičení má svoji dynamickou část a také část, ve které se harmonizují energie a čakry. Součástí je i zklidnění a uvolnění díky relaxačním technikám.

Tak jak tě znám, jsi hluboce a s vášní ponořena do studií jógových spisů a filozofie. Co tě k tomu vede?
Tříletý kurz, který nyní studuji, se zabývá kromě cvičení ásan i velkou měrou filozofií. Na toto téma máme v kurzu velmi zajímavé přednášky. Všem praktikujícím adeptům jógy doporučuji, aby jako základ pro pochopení filozofie jógy, přečetli Bhagavadgítu a Patandžaliho jogasútry. Ráda se k těmto knihám vracím a vždy mě osloví něco nového.

Jsi krásnou matkou tří dětí, poraď nám jak se to dá vše zvládat ☺?
Děti jsou velkým darem. Snažím se své děti vychovávat s láskou a otevřeným srdcem, hodně si společně povídat. Myslím si, že pro dětije je důležité, umět jim naslouchat. A někdy to zvládám lépe, jindy trochu hůř. Jsem ráda, že mě moje děti hodně podporují ve všech jógových aktivitách a rádi se jich účastní se mnou.

 

Nyní studuješ tříletý kurz na cvičitele Iyengar jógy v Iyengar centru v Brně u doktora Černého. Jaké máš plány do budoucna, chceš vyučovat Iyengar jógu?
Iyengar joga je přesně to, co jsem hledala. Je to naprosto dokonale propracovaný systém jógy. Vyznačuje se přesností provedení ásan, správnou dobu setrvání v ásaně a správným pořadím, provázaností jednotlivých cvičení. Mám velké štěstí, že mám tak skvělé učitele, je to MUDr. Jan Černý z Brna a také náš vyučující vedoucí lektor kurzu z Itálie, David Meloni. Pravidelně také absolvuji workshopy s dalšími světoznámými lektory světa Iyengar jógy, jako je Gabriela Gubilaro a Michael Forbes. Ano, Iyengar jógu bych v budoucnosti ráda vyučovala a předávala své zkušenosti dál.

V čem vnímáš největší přínos jógy ve tvém životě?
Jóga je cesta k sobě samé a já jsem šťastná, že jsem se touto cestou vydala...