KATEŘINA VALTOVÁ

 


Momentálně jsi úspěšně dokončila dvouleté studijní období na certifikovanou instruktorku jógy. Jak a kdy došlo k tomuto rozhodnutí stát se lektorkou jógy?

Díky Tobě jsem objevila spirální jógu, která mě svými účinky nejen na má záda, nadchla. Začala jsem ji pravidelně praktikovat, a když jsem dostala nabídku, zda neuvažuji o lektorování jógy, po krátkém rozmýšlení jsem si řekla, že by bylo krásné předávat své zkušenosti s jógou, být průvodcem druhým na jejich jógové cestě a zároveň si i ještě více prohloubit své znalosti spirální jógy. Proto jsem se v roce 2014 rozhodla přihlásit se na dvouletý certifikovaný kurz Jógy v širších souvislostech. Ten jsem teď v červnu úspěšně ukončila a získala certifikát instruktora jógy.

Co ti studium spirální jógy přináší a jak se to promítá v tvém momentálním životním období?

Toto skoro dvouleté období pro mne bylo nádherným, byť náročným, obdobím objevováním více sebe sama, často i zkouškou mé pokory, odhodlání a vytrvalosti. Díky studiu jsem mohla poodkrýt mnohá tajemství lidského těla, které mne čím dál více fascinuje svojí dokonalostí a s pokorou se skláním před přírodou a vesmírem, jak geniální je. Zároveň jsem se díky studiu seznámila opravdu v širších souvislostech i s filozofií jógy, studovala jógové spisy, mohla své prožitky a dojmy sdílet s ostatními studující v kurzu, a v neposlední řadě mi studium spirální jógy přivedlo do života nové nádherné a inspirativní osobnosti, za což jsem také neskonale vděčná. Celkově poslední dva roky vnímám jako jeden z dalších darů, které jsem dostala od života, od Boha.

V dětství jsi prošla složitým obdobím, kdy jsi nosila korzet kvůli skolióze, jaké to bylo ...?

Bylo to náročné období, určité vnitřní i vnější separace, bolestné fyzicky i mentálně, na druhou stranu si zpětně troufám říct, že to bylo období, které mne velmi transformovalo, ať už fyzicky či duševně a že na to, kým dnes jsem, mělo velký vliv. Naučila jsem se sebe sama i lidi kolem sebe vnímat jinak, méně povrchně, dívat se více do hloubky, neposuzovat tolik.

Jak to vnímáš nyní u své dospívající dcery, která má podobné obtíže?

Není jednoduché vidět vlastní dítě, jak se mu „bortí" záda, přestože víte, jak tomu zabránit a stejně tomu nezabráníte.... Mohu jí být alespoň oporou, vzorem, že to jde zvládnout a že tím život „nekončí" ☺ Je těžké radit vlastnímu dítěti v pubertě, upřímně, moc o pomoc od maminky nestojí, takže to spíše sleduji a nechávám dceru cvičit s fyzioterapeutem.

Dcera také praktikuje jógu s náctiletými, je to cesta k léčbě? ...či v přístupu k této nemoci?

V józe vidím hlavně obrovskou roli v prevenci, tím, že nám umožňuje svými ásanami protahovat celé tělo, dává nám možnost korigovat rozdílnosti v našem těle, i spousta cviků ve fyzioterapii vychází z jógy. Aktivace hlubokého stabilizačního systému, dechová cvičení, axiální napřímení, to vše je cesta k udržení zdravé páteře, byť v našem případě se skoliózy už nikdy nezbavíme, můžeme však prostřednictvím jógy zmírnit její následky a docílit toho, aby nás „nebolela záda". Proto i svou dceru vedu k józe a snažím se jí být vzorem.

Díky těmto prožitkům můžeš vědomě předat bohaté zkušenosti právě v lekcích jógy na záda ...?

Díky svému handicapu své tělo asi vnímám trochu jinak než většina lidí, jsem zvyklá si celý život korigovat své držení těla, potřebuji více času v ásaně na to, abych se srovnala. Zároveň vím, že to jde ☺, že pokud chceš se sebou něco dělat, spirální jóga se svými pomůckami je ideálním prostředkem. Na svých lekcích se snažím klienty pomalu uvolnit, pozměnit jejich pohybové stereotypy, ukázat jim cestu, jak pomocí pomůcek zvládnout ásany a především důvěřovat sám sobě, svému tělu, přijímat se i se svými limity.

Co ti jóga přináší do tvého života?

Kromě fyzického prožitku, mi jóga přináší vnitřní zklidnění, díky józe objevuji krásný svět uvnitř sebe, zjitřuje mé niterné prožitky, mé smysly a vjemy. Prostřednictvím jógy objevuji tolik nepoznaného a krásného... Naučila mě více být tady a teď, v přítomném okamžiku, za což jsem jí vděčná ☺