LENKA DRGOVÁ

 


Leni máš dceru ve věku 5 let, je to důvod, proč ses zaměřila na vedení dětské jógy?
Kurz dětské jógy jsem absolvovala druhý rok po narození dcery spíše z osobního zájmu a zvědavosti dozvědět se odpovědi na náročnější aspekty mateřství. Vést lekce pro děti jsem v té době neplánovala. Začala jsem až když tehdejší lektorka dětské jógy odcestovala do zahraničí a v týmu Satyamu lektorka dětské jógy chyběla. Sama jsi mi to nabídla, tak já to zkusila a zůstalo mi to dodnes.

Praktikujete s dcerou spolu? Povedeš ji k józe?
Dcera jógu vnímá jako součást našeho života a vidí mě občas doma jógu praktikovat a někdy se i připojí. Beru ji s sebou na lekce dětské jógy, protože ji to momentálně baví a má tam kamarády. Ale nechávám to na ní a tak nějak přirozeně vyplynout. Určitě mi nebude vadit pokud se rozhodne pro jinou aktivitu, která ji třeba bude bližší a najde v ní větší zalíbení:)

Jsi velmi kreativní, navrhuješ jedinečné oblečení na jógu, kde se zrodil nápad k tvorbě? Bylo to před tím, než jsi začala praktikovat jógu, nebo potom ...?
Tvorba oblečení vznikla po návratu do České Republiky původně jako koníček na mateřské dovolené společně s mojí kamarádkou Radanou. Obě dvě jsme toho času byly lektorkami jógy ve Zlíně a nebylo mnoho možností pořídit kvalitní oblečení na jógu a volný čas. Nabídka byla velmi omezená. Oblečení jsme začaly navrhovat a já se mohla kreativně realizovat. Do toho jsme pořádaly workshopy a informativní rozcestník jógy, založily neziskovou společnost.

Po mateřské dovolené si Radana našla práci ve svém oboru a já se začala tvorbě oblečení věnovat od minulého roku naplno. Obohatila jsem tvorbu o vlastní autorské látky a dezény. Zůročila jsem studium malby a také mnohaletou práci v londýnských buticích, kterou zpětně cením jako obrovskou zkušennost.
Značka se už neorientuje jen na oblečení na jógu, ale postupně se rozrůstá o další produkty a spolupráci s dalšími umělci a designery.

Během tvého dlouholetého pobytu v zahraničí jsi nasála i jinou jógovou atmosféru, jak bys ji popsala u nás a v zahraničí?
Než jsem v roce 1999 poprvé odcestovala do zahraničí nebylo ve Zlíně mnoho možností kam si na jógu zajít. Pamatuji si, že jsem navštěvovala lekce Jógy v denním životě, kam chodilo pár starších lidí a jóga zdaleka nebyla populární záležitostí. V Londýně a ve Španělsku byl už v té době výběr mnohem rozmanitější, byly tam jógová studia nabízející různé směry a systémy v józe. To mi dalo možnost vyzkoušet a poznat mnoho inspirujících lektorů a najít si to co mi vyhovuje. Jsem ráda, že se popularita jógy dostala i k nám, je více přístupná a lidé mají možnost výběru. Je důležité se v tom zorientovat a najít si hlavně na počátku kvalitního lektora a vedení.

Co je pro tebe důležité v lektorování, našla bys po zkušenostech s dětmi ve všech věkových skupinách zásadní rozdíl v lekcích dětské jógy a jógy s náctiletými?
Lekce dětské jógy vedu formou hry, je to úplně jiné vedení než jóga pro dospělé. Jóga je tam jakoby schovaná :-). Hlavně pro menší děti je důležité, aby je to bavilo a zapojila se jejich představivost a fantazie. Proto obohacuji lekce o vyprávění příběhů, napodobujeme pohyby zvířat, hrajeme jógové hry, někdy i kreslíme a zpíváme.. :-).

Náctiletí si už hrát nechtějí, berou lekce vážně. Pracuji s nimi podobně jako s dospělými, je to mírnější forma hatha jógy uzpůsobena potřebám vyvíjející se těla. Největší zastoupení v teen józe mám z řad sportovců, pro které je to skvělý doplněk ke sportovním aktivitám, ale také skvělá kompenzace sezení ve škole nebo u počítače. Kromě toho, že uvolňujeme a protahujeme celé tělo, učíme se pracovat s dechem, rozvíjíme koncentraci a sebepřijetí.

Jsi umělkyně, jak vnímáš tradiční systém jógy svým uměleckým srdcem?
Praktikováním jógy a meditace člověk přirozeně posiluje intuici a tím rozvíjí svoji kreativitu a navazuje hlubší spojení se svojí duší a vnitřní moudrostí, a to se hodně promítá v umělecké tvorbě.

Co ti jóga přináší do tvého života?
Kromě fyzických benefitů mi jóga mimo jógovou podložku přináší pravdivost, uvolnění a propojení. Pravdivost například v tom dovolit si být občas zranitelná, ale skutečná. Uvolnit se v životě, najít důvěru v to opustit staré programy a přesvědčení, které již neslouží. Starání se o sebe, zpomalení. Propojení pro mě znamená kultivovat srdce a nebát se jej otevřít.