MARKÉTA GARGULÁKOVÁ


Markétko známe tvou dlouholetou a velkou lásku k tchai-ťi, můžeš nám říct jaký byl život před a po setkání s tchai-ťi?
Rozhodně divoký a hektický. Chtěla jsem dělat všechno. Starat se o rodinu, cvičit, pracovat. Měla jsem zaměstnání na 8,5 hod. denně a ještě navíc jsem si práci brala domů. Minimálně jednou týdně jsem vedla cvičení s dětmi ve slušovickém SK, nejdříve to bylo všeobecné cvičení, pak jsem si udělala kurz na trenéra basketbalu a vedla jsem pak kroužek basketu. Někdy jsem jezdila s dětmi na přátelská utkání do Zlína. A k tomu jsem se snažila věnovat rodině na plný úvazek se vším všudy. Ani jsem si neuvědomovala, že je toho moc. A moje tělo mi to dalo pak pěkně najevo.

Jak nyní vnímáš svou úlohu v tomto překrásném tradičním čínském učení?
Tchai-ťi je opravdu krásné umění a čím déle se mu věnuji, tím více si uvědomuji, jak je komplexní. Díky tomuto umění se začíná naše tělo postupně uzdravovat, uzdravuje se i naše nitro, naše mysl. Dělá mi velkou radost, když vidím pokroky u klientů, kteří se rozhodli pro tchai-ťi. Velmi mně to naplňuje a pohání dále. Tato práce mi dává smysl života.

Říkáš, že tvůj mistr ti doporučil, abys začala s vyučováním, jak se pozná, zda má adept předpoklady vyučovat?
Na tuto otázku by měl asi odpovědět můj mistr.... Když jsem začala s tchai-ťi, hltala jsem každé slovo Mistra. Doma jsem pak procvičovala vše, co jsme se na lekci učili. Tedy to, co jsem si zapamatovala. Asi po dvou letech mně učitelka nechávala vést rozcvičky, později i predcvičovat čchi-kung a pak přišlo i na samotnou sestavu tchai-ťi čchuan. Po třech letech mi učitelka doporučila, abych začala tchai-ťi sama učit, že to je nejlepší škola k dalšímu posunu vpřed.

Co jsi od svého mistra převzala, co ses od něj naučila?
Moje učitelka mi pomohla změnit svůj život. Pracuje hodně s energií, medituje, cvičí. Také pomáhá lidem k nalezení sebe sama a lepšího života. Toto všechno se snažím i já nadále předávat. Pravidelně doma cvičím, pozice prociťuji a učím se nové věci. Díky své učitelce jsem se také naučila mít ráda sebe sama, vnímat se jako ženu, přijímat svůj život takový, jaký je. A taky jsem se naučila, že se věci v životě dají naším konáním změnit. Asi nejde všechno popsat slovy. Něco se musí prožít. Stále se učím, stále nacházím nové a nové věci, které nedokážu aplikovat do svého života.

Prodělala jsi těžkou nemoc a obtížný návrat zpět do života, pomohla ti právě trpělivá denní praxe tchaj-ťi. Jak tedy zpětně vnímáš toto období oživování?
Denní praxe tchai-ťi byla pro mne velmi důležitá. Učení se a cvičení mi pomohlo soustředit se na ten daný okamžik, být v přítomnosti tady a teď. Dostávalo se mi pocitu radosti a štěstí. Někdy jsem měla pocit, že se vznáším, létám. Také ale bylo období poznání, které bylo těžké a smutné. Měnilo se i mé okolí, rodina, příbuzní, přátelé. Největší změny probíhaly doma. Najednou jsem začala věci dělat jinak, více jsem se věnovala sama sobě, některé starosti o domácnost jsem se snažila předat manželovi. To už tak jednoduché nebylo.

Co je pro tebe synonymem pro obnovu a udržení energie?
Radost, láska, pozitivní myšlení. Práce sama na sobě. 

Jak ty sama obnovuješ svou energii?
Cvičím, chodím do přírody. Odpočívám, když to moje tělo žádá. Strava je pro mě taky důležitá. Jím všechno, snažím se nepřejídat. Když mám na nějakou potravinu zvýšenou chuť, tělu ji dopřeju.

V józe mluvíme o souhře fyzična-mentálna-duševna, je to v tchaj-ťi vnímáno stejně?
Snahou tchai-ťi je dosažení harmonie v pohybu, kdy myšlenku následuje energie a energii pohyb. Nesmíme zapomínat, že tchai-ťi je bojové umění. Dříve šlo především o udržení dobré bojeschopnosti vojska. Dnes se umění tchai-ťi vyučuje především pro jeho zdravotní účinky.