• MEDITACE A MEDITAČNÍ TECHNIKY
  MEDITACE A MEDITAČNÍ TECHNIKY
  od Pavly Boďa Vanduchové  |  29.BŘEZEN

  Současná uspěchaná doba a nároky moderního způsobu života přispívají čím dál častěji k tomu, že mnoho lidí se cítí být neustále ve stresu a přepracovaní. Mnozí z nás cítí, že na zvládnutí všech povinností by potřebovali, aby měl den více jak 24 hodin. Stres, kterému jsme denně vystavováni, může mít za následek to, že se cítíme být nespokojeni, unaveni a hodně z nás začne hledat nový smysl života, pomyslné světlo na konci tunelu.

  [ VÍCE ]
 • PODLOŽKY A POMŮCKY NA JÓGU
  PODLOŽKY A POMŮCKY NA JÓGU
  od Kateřiny Valtové  |  1.LEDEN

  Většina z nás, kdo propadne kouzlu jógy, dříve či později začne řešit dilema, zda si pořídit vlastní podložku na jógu a jakou. Po prvním zhlédnutí nepřeberného množství podložek, které nabízí trh, propadáme panice, jak se v takovém množství máme orientovat... Podložka na jógu nebo také jogamatka, je nedílnou součástí naší praxe, ať již soukromé nebo na lekci ve studiu. Mít vlastní podložku je nejen hygieničtější, ale zejména více komfortní, protože si vybereme podložku podle svých potřeb a můžeme na ní cvičit i doma či na cestách. Při výběru podložky je dobré si zodpovědět pár otázek: na jaký druh jógy podložku potřebuji? Jak často praktikuji? Potí se mi ruce? Budu podložku přenášet? Kolik chci do podložky investovat? Na podložce se během jógy sedí, leží i stojí. Proto je důležité vybrat si pro sebe tu pravou.

  [ VÍCE ]
 • ČCHI-KUNG A JEHO VÝZNAM PRO NAŠE ZDRAVÍ
  ČCHI-KUNG A JEHO VÝZNAM PRO NAŠE ZDRAVÍ
  od Markéty Gargulákové  |  28.PROSINEC

  Co je to čchi-kung?

  Je to cvičební systém, vytvořený v Číně, který pomáhá vytvářet uvnitř těla silný tok čchi a podporuje její cirkulaci . Čchi -znamená v překladu energi a kung -práce, činnost. Dohromady tedy toto spojení znamená práce s energií. Pro posílení organismu a jeho regeneraci se pracuje s vnitřní energií, naopak pro vnější bojová umění, jako je Šao-lin, je využívána vnější energie.
  Čína byla jednou z prvních zemí, kde se začaly využívat tělesná cvičení k léčbě nemocí. Před 1.800 lety vytvořil Dr. Hua Tuo soubor tělesných cviků Hru pěti zvířat. Cviky jsou založeny na myšlence, že „ Tělo v činnosti nemůže onemocnět, tak, jako namazané panty u dveří nemohou zrezivět."

  [ VÍCE ]
 • RITUÁL
  RITUÁL
  od Radany Prokopové  |  5.PROSINEC

  Rituálem nazýváme formálně závazný a podle předem daných pravidel probíhající obřad, který se vyznačuje vysokým symbolickým obsahem. Často je provázen určitými slovními formulacemi nebo gesty. Může mít duchovní, spirituální i náboženský charakter nebo se může týkat běžných záležitostí, například ukládání dětí k spánku, ranní sprcha .... často představuje přechod z jednoho stavu do druhého.

  [ VÍCE ]
 • RELAXACE
  RELAXACE
  od Pavly Boďa Vanduchové  |  2.LISTOPAD

  Relaxace. Relaxovat. Relaxační metody, relaxační víkendy, relaxační techniky, masáže. V dnešní době slovo skloňované ve všech pádech. Ale co si přesně pod tímto pojmem představit a jak na relaxaci nahlíží jóga, to si můžete přečíst v následujícím článku.

  [ VÍCE ]
 • BANDHY
  BANDHY
  od Katky Čajánkové  |  22.ZÁŘÍ

  Během lekcí jógy, a to hlavně v části kdy provádíme pránajamu (dechové techniky), často lektor mluví o zapojení bandh, nějakých tělních uzávěrů. Pro začátečníka v józe nastane okamžitě otázka, co to může být, tento nehmatatelný tělní zámek, jaký je to stav, pocit, jak se ho učit vnímat? Bandhy se nedají nahmatat ani uchopit. Jejich provádění vyžaduje precizní a odpovědný přístup s pozorností obrácenou na procesy probíhající uvnitř nás, na jejich vnímání, pozorování a autentické prožívání s plnou pozorností. V této dovednosti se můžeme dlouhodobě učit a zdokonalovat, výsledky však stojí za to, proto čtěte dál... ☺

  [ VÍCE ]
 • MANTRA
  MANTRA
  od Katky Čajánkové  |  28.SRPEN

  Možná se Vám už někdy stalo, že jste navštívili lekci jógy a lektor na začátku zpíval mantru ÓM či jiné mantry. Možná jste byli zaskočeni, možná jste se přidali k ostatním, ale nechápali jste podstatu a hlavně důvod, proč se mantry zpívají, a možná jste jen zůstali v tichosti poslouchat. V následujícím článku se dozvíte, co jsou mantry, proč se mantry začleňují do lekcí a jaký je jejich význam.

  [ VÍCE ]
 • KATEŘINA ČAJÁNKOVÁ
  KATEŘINA ČAJÁNKOVÁ

  Zakladatelka a lektorka Jóga studia Satyam

   

  Jóga. Vybaví se mi spojení - jednota. Obraz sjednocující síly, božské či vesmírné, v kruhu, kde není přerušení a v něm obrazy světa všech známých i neznámých lidí a všeho živého. A mezi těmi všemi lidmi je vzájemné spojení vlnami lásky a souznění, respektu, úcty a porozumění.

  [ VÍCE ]
 • ELIZABETH SZÉKELY
  ELIZABETH SZÉKELY

  Lektorka hormonální jógy a studentka programu na cvičitele Iyengar jógy

   

  Jóga je cesta k sobě samé a já jsem šťastná, že jsem se touto cestou vydala ...

  [ VÍCE ]
 • KATEŘINA VALTOVÁ
  KATEŘINA VALTOVÁ

  Čerstvá absolventka kurzu Instruktora jógy

  V józe vidím hlavně obrovskou roli v prevenci, tím, že nám umožňuje svými ásanami protahovat celé tělo, dává nám možnost korigovat rozdílnosti v našem těle, i spousta cviků ve fyzioterapii vychází z jógy. Aktivace hlubokého stabilizačního systému, dechová cvičení, axiální napřímení, to vše je cesta k udržení zdravé páteře, byť v našem případě se skoliózy už nikdy nezbavíme, můžeme však prostřednictvím jógy zmírnit její následky a docílit toho, aby nás „nebolela záda". Proto i svou dceru vedu k józe a snažím se jí být vzorem.

  [ VÍCE ]
 • LENKA DRGOVÁ
  LENKA DRGOVÁ

  Lektorka dětské jógy, jógy pro teenagery, jin jógy a hatha jógy

  Kromě fyzických benefitů mi jóga mimo jógovou podložku přináší pravdivost, uvolnění a propojení. Pravdivost například v tom dovolit si být občas zranitelná, ale skutečná. Uvolnit se v životě, najít důvěru v to opustit staré programy a přesvědčení, které již neslouží. Starání se o sebe, zpomalení. Propojení pro mě znamená kultivovat srdce a nebát se jej otevřít.

  [ VÍCE ]
 • MARKÉTA GARGULÁKOVÁ
  MARKÉTA GARGULÁKOVÁ

  Lektorka tchai-ťi, masérka

  Tchai-ťi je opravdu krásné umění a čím déle se mu věnuji, tím více si uvědomuji, jak je komplexní. Díky tomuto umění se začíná naše tělo postupně uzdravovat, uzdravuje se i naše nitro, naše mysl. Dělá mi velkou radost, když vidím pokroky u klientů, kteří se rozhodli pro tchai-ťi. Velmi mně to naplňuje a pohání dále. Tato práce mi dává smysl života.

  [ VÍCE ]
 • PAVLA BOĎA VANDUCHOVÁ
  PAVLA BOĎA VANDUCHOVÁ

  Lektorka vinyasa jógy a jógy pro radost

   

  Čím dál více si uvědomuji, že na tom, aby byl člověk šťastný a našel svou životní cestu, musí pracovat. Nevím, jestli jsem blíž, ale rozhodně vnímám, že některé věci již nejsou jen o mě, ale i o mých nejbližších. Učím se novou roli, zkouším, balancuji a uvidíme, jak to dopadne. Je to jako s novou pozicí – chce to čas a hlavně obrovskou trpělivost ☺

  [ VÍCE ]
 • PETRA SCHINCKEOVÁ
  PETRA SCHINCKEOVÁ

  Lektorka dětské jógy

  Mým celoživotním snem bylo pracovat s dětmi, protože se můžu stát aspoň na chvíli jedním z nich. Mám ráda jejich nezkaženost a to, že jsou sami sebou. Cením si jejich důvěry a toho, že se mi dokážou sami otevřít a já se snažím je nezklamat...

  [ VÍCE ]
 • RADANA PROKOPOVÁ
  RADANA PROKOPOVÁ

  Lektorka těhotenské jógy a intuitivní jógy

   

  Myslím, že dnešní ženy jsou více sebevědomé a hrdé na své těhotenství, než bylo dříve zvykem, to je můj pocit. Jsem moc vděčná, že se mi ženy vracejí na kurzy po druhé i po třetí a najdou si čas na hodinku týdně pro sebe a své miminko. Ženy se snaží být vědomější a vytvářet si pouto – bonding s miminkem přes své pocity již před narozením. Tím jak se nás matrix snaží zahltit, tak i ženy jsou velmi zaneprázdněny a jsou rády za tuto lekci jógy, kde pro sebe nalézají klid a prostor...

   

  [ VÍCE ]
 •