Hormonální systém udržuje v rovnováze naše tělo i náladu. Jak můžeme jógou podpořit jeho správnou funkci? Hormony fungují v interakci s nervovým a imunitním systémem, aby udržely rovnováhu a optimální fungování těla. Hormonální systém reguluje v těle mnoho funkcí:
- Metabolismus
- Reprodukci
- Krevní tlak a srdeční frekvenci
- Trávicí funkci
- Imunitu
Hormonální nerovnováha se může projevit různými zdravotními problémy:
Poruchou menstruačního cyklu, poklesem a zpomalením metabolismu, nemocemi jako je cukrovka či osteoporóza, ale také psychickými stavy - například depresemi či emocemi obav a úzkostí.
Jógové cvičení pozitivně ovlivňuje náš hormonální systém dvěma způsoby:
1. zklidněním nervového systému
2. stimulací endokrinních žláz a konkrétních orgánů
Restorativní jóga učí trpělivosti, oddanosti a důvěře. Vychází z anglického slova restore, které znamená obnovit, ozdravit nebo znovu nastolit rovnováhu. Uvádí tělo a mysl do rovnováhy a ty pak mezi sebou mohou navázat komunikaci. Je procesem, který vede ke znovuobjevování sebe sama, jelikož zvyšuje povědomí o tělesných omezeních. S citlivějším napojením na vlastní fyzické tělo dokážeme lépe vnímat i svoje emoce a rozlišovat, co nás trápí.
Pokud žijete ve stresu, nebo vás trápí nemoc či zranění, trpíte traumatem, praxe restorativní jógy vám pomůže znovu nalézt své zdraví. Všichni se přece chceme cítit ve svém těle dobře a tento pocit si zachovat i do budoucnosti. Všichni si zasloužíme žít s pocitem opravdovosti.
Učíme se být vůči sobě ohleduplní a jemní, bez soutěživého ducha porovnávání s druhými. Postupujeme vpřed bez bolesti a bez slz .S praxí restorativní jógy zakoušíme jak léčivé je Jen tak zůstat v klidu.
[ VÍCE ]Náš lymfatický systém a imunitní systém jsou nejlepší přátelé. Lymfatický systém je důležitý pro naše celkové zdraví i imunitu:
- Je zodpovědný za cirkulaci lymfy, která má na starosti odvádění toxinů z těla ven.
- udržuje hladinu tekutin v těle,
- absorbuje tuk z trávicího traktu,
- odstraňuje choroboplodné zárodky a bakterie a chrání nás před cizími vetřelci.
Na rozdíl od krve, která cirkuluje pumpováním srdce, lymfa cirkuluje svalovou kontrakcí.
[ VÍCE ]Jógu člověk opravdu žije, když vědomě pracuje na utváření svých postojů, návyků a obecných způsobů života tak, aby byly více v souladu s filozofií, principy, morálkou a etikou jógy.
Může se tedy klidně stát, že i člověk, který nikdy nestál na podložce, ale pracuje na sobě zevnitř je větším jogínem než ten, který sice chodí cvičit na lekci dvakrát do týdne, ale tam jeho jóga končí.
Jóga, kterou běžně cvičíme na západě, obvykle zahrnuje pouze ásanu (fyzické pozice) a pránájámu (dechové techniky). To jsou však pouze techniky používané na cestě k dosažení stavu jógy.
Tradičně jogín přistupuje k józe v širším kontextu, do kterého zahrnuje nejen další techniky jako je meditace, mudra nebo mantra ale i studium jógové filozofie a její přímou aplikací do denního života.
[ VÍCE ]V roce 2022 jsme s vámi sdíleli první dva stupně Patandžaliho 8-dílné jógové stezky - Yamas a Niyamas. V roce 2023 na ně navazujeme 3. stupněm, kterým je Ásana.
Ásany jsou fyzické pozice, které tvoří základ moderní praxe hatha jógy. Na západě běžně hatha jógu považujeme za jógu jako takovou. Fyzická praxe je ale ve srovnání s celkovou hloubkou jógové tradice jen malým aspektem jógy. Ásany jsou relativně malým výsekem staršího a mnohem většího souboru znalostí, filozofie, linie a technik.
[ VÍCE ]Milí přátelé studia Satyam,
naším velkým záměrem pro rok 2022 bylo sdílet s vámi nejen fyzickou praxi, ale také poznatky, které nás jako studenty i lektory jógy posouvají k většímu vnitřnímu i vnějšímu souladu na jógové cestě.
Rozhodli jsme se proto s vámi na našich sítích jednoduše, přehledně a postupně sdílet poznatky z jógové filosofie tak, abyste společně s námi mohli proniknout hlouběji do tajů tohoto starodávného učení.
V tomto článku najdete souhrn prvních pěti doporučení z desatera eticko-morálního základu jógy - YAMAS & NIYAMAS, pro ty, kteří chtějí skutečně ŽÍT jógu. Tedy pokud se svobodně rozhodnou jógu zahrnout do svého života a nepřistupují k ní pouze jako k fyzickému cvičení. S touto desítkou doporučení se setkáváme v prvních dvou bodech osmidílné Pataňdžaliho jógové stezky.
Tato doporučení, která vychází ze starodávné jógové moudrosti jógy jsou skutečně nadčasová a bylo by možné nad nimi meditovat, zkoumat je a prohlubovat v praxi i v životě neomezeně dlouho. Proto se k tomuto textu můžete vracet zas a znovu.
Nechť vás tyto doporučení obohatí a inspirují další objevování. Nechť dodají vašemu životu hlubší smysl a řád.
Tady jsou:
YAMAS
1. Ahimsa - Nenásilí
2. Satya - Pravdivost
3. Asteya - Nekradení
4. Brahmacharya - Zdrženlivost
5. Aparigraha
- Nehrabivost
NIYAMAS
6. Sauča - Čistota
7. Santoša - Spokojenost
8. Tapas - Disciplína
9. Svadhjája - Sebestudium
10. Išvarapranidhána - Odevzdání se bohu
Co je SANKALPA a jak si správně stanovit svůj vnitřní záměr?
Sankalpa je záměr, který si stanovujeme vždy na začátku své jógové praxe nebo nového začátku. Sankalpu si stanovujeme jako osobní pozitivní afirmaci, kterou vytváříme dění okolo i uvnitř sebe. Pravidlem je jasná formulace cíle, přání, nebo záměru. Je nutné ji vyslovit v pozitivním významu vůči sobě tak, aby její součástí nebyl zápor, aby vše probíhalo v přítomném čase. Formulujte svou sankalpu jasně, stručně a jednoznačně. Formulace se nemění a žádné ze slov nemá dvojí možný výklad.
Možná se Vám už někdy stalo, že jste navštívili lekci jógy a lektor na začátku zpíval mantru ÓM či jiné mantry. Možná jste byli zaskočeni, možná jste se přidali k ostatním, ale nechápali jste podstatu a hlavně důvod, proč se mantry zpívají, a možná jste jen zůstali v tichosti poslouchat. V následujícím článku se dozvíte, co jsou mantry, proč se mantry začleňují do lekcí a jaký je jejich význam.
[ VÍCE ]Současná uspěchaná doba a nároky moderního způsobu života přispívají čím dál častěji k tomu, že mnoho lidí se cítí být neustále ve stresu a přepracovaní. Mnozí z nás cítí, že na zvládnutí všech povinností by potřebovali, aby měl den více jak 24 hodin. Stres, kterému jsme denně vystavováni, může mít za následek to, že se cítíme být nespokojeni, unaveni a hodně z nás začne hledat nový smysl života, pomyslné světlo na konci tunelu.
[ VÍCE ]Vzniklo proto, abychom mohli nyní i v budoucnu sdílet společnou jógovou praxi kdykoliv, kdekoliv a za jakékoliv situace. Naším záměrem bylo vytvořit projekt, který bude relevantní nejen pro současnou dobu, kdy se nemůžeme setkávat osobně ve studiích, ale také dlouho po tom.
Prvním projektem je zatím třídílná jógová série Cesta poznání, ve které vám nabídneme celkem 15 jógových lekcí pro vaši osobní domácí praxi.
Jednotlivé části projektu na sebe volně navazují a dají vám postupně komplexní vhled do sebe sama. V první sérii začneme zvědomovat jednotlivé části těla, které ve druhé části integrujeme do souvislostí. Ve třetí části projektu pak prohloubíme celkové vnímání jógové praxe. Zaměříme se na naše vnitřní prožitky, emoce a budeme pracovat s vlastní energií.
[ VÍCE ]Během lekcí jógy, a to hlavně v části kdy provádíme pránajamu (dechové techniky), často lektor mluví o zapojení bandh, nějakých tělních uzávěrů. Pro začátečníka v józe nastane okamžitě otázka, co to může být, tento nehmatatelný tělní zámek, jaký je to stav, pocit, jak se ho učit vnímat? Bandhy se nedají nahmatat ani uchopit. Jejich provádění vyžaduje precizní a odpovědný přístup s pozorností obrácenou na procesy probíhající uvnitř nás, na jejich vnímání, pozorování a autentické prožívání s plnou pozorností. V této dovednosti se můžeme dlouhodobě učit a zdokonalovat, výsledky však stojí za to, proto čtěte dál... ☺
[ VÍCE ]Většina z nás, kdo propadne kouzlu jógy, dříve či později začne řešit dilema, zda si pořídit vlastní podložku na jógu a jakou. Po prvním zhlédnutí nepřeberného množství podložek, které nabízí trh, propadáme panice, jak se v takovém množství máme orientovat... Podložka na jógu nebo také jogamatka, je nedílnou součástí naší praxe, ať již soukromé nebo na lekci ve studiu. Mít vlastní podložku je nejen hygieničtější, ale zejména více komfortní, protože si vybereme podložku podle svých potřeb a můžeme na ní cvičit i doma či na cestách. Při výběru podložky je dobré si zodpovědět pár otázek: na jaký druh jógy podložku potřebuji? Jak často praktikuji? Potí se mi ruce? Budu podložku přenášet? Kolik chci do podložky investovat? Na podložce se během jógy sedí, leží i stojí. Proto je důležité vybrat si pro sebe tu pravou.
[ VÍCE ]Co je to čchi-kung?
Je to cvičební systém, vytvořený v Číně, který pomáhá vytvářet uvnitř těla silný tok čchi a podporuje její cirkulaci . Čchi -znamená v překladu energi a kung -práce, činnost. Dohromady tedy toto spojení znamená práce s energií. Pro posílení organismu a jeho regeneraci se pracuje s vnitřní energií, naopak pro vnější bojová umění, jako je Šao-lin, je využívána vnější energie.
Čína byla jednou z prvních zemí, kde se začaly využívat tělesná cvičení k léčbě nemocí. Před 1.800 lety vytvořil Dr. Hua Tuo soubor tělesných cviků Hru pěti zvířat. Cviky jsou založeny na myšlence, že „ Tělo v činnosti nemůže onemocnět, tak, jako namazané panty u dveří nemohou zrezivět."
Lektorka tchai-ťi, masérka
Tchai-ťi je opravdu krásné umění a čím déle se mu věnuji, tím více si uvědomuji, jak je komplexní. Díky tomuto umění se začíná naše tělo postupně uzdravovat, uzdravuje se i naše nitro, naše mysl. Dělá mi velkou radost, když vidím pokroky u klientů, kteří se rozhodli pro tchai-ťi. Velmi mně to naplňuje a pohání dále. Tato práce mi dává smysl života.
[ VÍCE ]Lektorka vinyasa jógy a jógy pro radost
Čím dál více si uvědomuji, že na tom, aby byl člověk šťastný a našel svou životní cestu, musí pracovat. Nevím, jestli jsem blíž, ale rozhodně vnímám, že některé věci již nejsou jen o mě, ale i o mých nejbližších. Učím se novou roli, zkouším, balancuji a uvidíme, jak to dopadne. Je to jako s novou pozicí – chce to čas a hlavně obrovskou trpělivost ☺
[ VÍCE ]Lektorka dětské jógy, jógy pro teenagery, jin jógy a hatha jógy
Kromě fyzických benefitů mi jóga mimo jógovou podložku přináší pravdivost, uvolnění a propojení. Pravdivost například v tom dovolit si být občas zranitelná, ale skutečná. Uvolnit se v životě, najít důvěru v to opustit staré programy a přesvědčení, které již neslouží. Starání se o sebe, zpomalení. Propojení pro mě znamená kultivovat srdce a nebát se jej otevřít.
[ VÍCE ]Lektorka těhotenské jógy a intuitivní jógy
Myslím, že dnešní ženy jsou více sebevědomé a hrdé na své těhotenství, než bylo dříve zvykem, to je můj pocit. Jsem moc vděčná, že se mi ženy vracejí na kurzy po druhé i po třetí a najdou si čas na hodinku týdně pro sebe a své miminko. Ženy se snaží být vědomější a vytvářet si pouto – bonding s miminkem přes své pocity již před narozením. Tím jak se nás matrix snaží zahltit, tak i ženy jsou velmi zaneprázdněny a jsou rády za tuto lekci jógy, kde pro sebe nalézají klid a prostor...
Rituálem nazýváme formálně závazný a podle předem daných pravidel probíhající obřad, který se vyznačuje vysokým symbolickým obsahem. Často je provázen určitými slovními formulacemi nebo gesty. Může mít duchovní, spirituální i náboženský charakter nebo se může týkat běžných záležitostí, například ukládání dětí k spánku, ranní sprcha .... často představuje přechod z jednoho stavu do druhého.
[ VÍCE ]